Reactions of amino acids
1. Deaminácia
Vylúčenie aminoskupiny z α-uhlíka za vzniku karboxylových kyselín
2. Dekarboxylácia
Eliminácia oxidu uhličitého z α-uhlíka aminokyseliny za vzniku primárnych amínov
3. Transaminácia
Výmena aminoskupiny za oxo-skupinu v reakcii s oxokyselinou. Táto reakcia je dôležitá v metabolizme pri syntéze neesenciálnych aminokyselín.
4. Vznik disulfidovej väzby
Ak peptidový reťazec obsahuje cysteín, mäže dochádzať k vzniku disulfidovej väzby, alebo inak disulfidového mostíka. Na prebeh reakcie je potrebné oxidačné činidlo, ktoré odoberie vodík z –SH skupín, ktoré sa následne spoja a vytvoria medzi sebou mostíkovú väzbu.
Zaujímavosť:
- Takáto reakcia prebieha aj v našich bunkách, glutatión (GSH) je tripeptid s voľnou –SH shupinou, ktorá reaguje so všetkými oxidantami v našich bunkách, ktoré by mohli poškodiť dôležité bielkoviny a DNA. Po reakcii z neho vznikne glutatión disulfid (GS-SG).
- Vznik disulfidových mostíkov prebieha aj pri tzv. trvalej ondulácii vlasov, keratín obsiahnutý vo vlasoch sa pospája cez –S-S- mostíky a stočí vlas. Teplom alebo častým umývaním sa disulfidová väzba hydrolyzuje a vlas sa späť vyrovná.
5. Tvorba solí
Pri reakcii dochádza k prenosu H+ z karboxylovej skupiny jednej aminokyseliny na aminoskupinu druhej aminokyseliny a k následnému elektrostatickému priťahovaniu sa vzniknutých iónov. Karboxylová skupina sa po strate vodíka stane aniónom, má teda záporný náboj. Aminoskupina po prijatí vodíka získa kladný náboj, stane sa katiónom.
6. Kondenzácia
Reakciou karboxylovej skupiny jednej aminokyseliny s aminoskupinou druhej aminokyseliny vzniká peptidová väzba –CO-NH- a voda. Reakcia sa môže opakovať. Podľa počtu naviazaných aminokyselín vznikajú di- tri- až polypeptidy.